Posledná šanca slovenského futbalu(?)

Autor: Miroslav Hlavna | 22.8.2013 o 12:15 | (upravené 23.8.2013 o 13:10) Karma článku: 8,39 | Prečítané:  763x

O incidente zo soboty 17.8., kde boli zranení fanúšikovia hosťujúceho celku v zápase 6. kola Corgoň ligy ŠK Slovan Bratislava - MŠK Ružomberok, sa popísalo v médiách dosť. To podstatné možno zhrnúť do konštatovania, že fanúšikovia z Ružomberku, ktorý pricestovali i s malými deťmi na výlet do nášho hlavného mesta (veď sú predsa prázdniny) a večer sa s nimi šli pozrieť aj na (v súčasnosti) najväčší futbalový štadión na Slovensku, s predstavou príjemnej bodky za dňom pri sledovaní ich obľúbeného športu, nadobudli cenný poznatok. "Vysvetlenie", že tento (úplne normálny) postoj už dávno nemôže byť považovaný za reálny a bežný a návštevy našich štadiónov sú (žiaľ) skôr adrenalínovým športom, než príjemne stráveným časom plným zábavy a relaxu.

Chátrajúci štadión Artmedie PetržalkaChátrajúci štadión Artmedie PetržalkaMiroslav Hlavna

 

Hovorí sa, že „človek sa učí na vlastných chybách“. No ak je chyba, keď predpokladám, že slušný človek by nemal mať (aspoň) na verejných akciách žiadne problémy (a zápasy Corgoň ligy nimi isto sú), tak potom nám na Slovensku do sveta vyčnieva doslova fundamentálny nedostatok. A „snaha“ o pritiahnutie väčšieho množstva ľudí, či dokonca celých rodín, na štadióny našich ligových klubov potom vyznieva len ako patetický prejav formalizmu, ktorý sa nedostane ďalej ako na  rečnícky pult funkcionárov...

Kde je teda vlastne problém? Predsa, vedenie i majiteľ nášho najslávnejšieho futbalového klubu vyjadrili poľutovanie. Šéf Únie ligových klubov vyjadril poľutovanie. Prezident Slovenského futbalového zväzu vyjadril poľutovanie. Všetci prejavili poľutovanie či zdesenie a dokonca i vôľu k náprave!

Keď sa však na stránkach našich denníkov objavili prvé predpoklady o disciplinárnych trestoch, ktoré umožňujú súčasné stanovy SFZ,...? No, radšej sa netreba uchyľovať k citáciám názorov čitateľov, v diskusiách pod článkami. Ak by som si dovolil parafrázovať, tak: pred zákonom sme si všetci rovní, no niektorý sú rovnejší, výsmech spravodlivosti, a podobne.

V zhrnutí však možno povedať to, že pokiaľ skutočne nebudú udelené exemplárne tresty, ktoré budú vysoko prevyšovať prvé medializované predpoklady (napr. pre daný prípad môže byť postih pre klub max. tri domáce zápasy bez divákov a finančná pokuta nie viac ako 17 000 eur), nič sa nezmení a pomyselnú palicu nad našim futbalom zlomia aj poslední mohykáni (napr. kontumácia zápasu neprichádza do úvahy, pretože nešlo o inzultáciu rozhodcu, ani hráča).

 

Trest by sa mal niesť v troch rovinách:

1. klubová - všetci usvedčení z tohto činu, musia dostať doživotný  zákaz vstupu na domáce zápasy Slovana Bratislava (dve či tri sezóny absolútne nič neriešia)

2. disciplinárna (SFZ) - finančná pokuta, ktorá vysoko prevyšuje v súčasnosti maximálnu, pravidlami určenú hranicu; teda rádovo v desiatkach tisíc eur;

zákaz hrať pred domácim publikom aspoň do konca jesennej časti Corgoň ligy;

strata tabuľkových bodov - kontumácia zápasového výsledku v prospech MŠK Ružomberok síce nie je možná, no daný incident vysoko prevyšuje prípad z uplynulej futbalovej sezóny, keď pre kauzu Soumah FC Nitra stratila tri tabuľkové body a bola jej pozastavená činnosť v najbližších dvoch súťažných stretnutiach (znamenalo to dokonca i vypadnutie v Slovnaft cupe). Tento incident je síce z iného „súdku“ (v Nitre šlo o inzultáciu rozhodcu a dvoch protihráčov, v Bratislave „iba“ o divákov), no z ľudsko-právneho hľadiska však ide o neporovnateľne väčší delikt, pretože boli doslova ohrozené životy.  A v tom má svoju účasť i bratislavský klub, ktorý fatálne zlyhal po organizačnej stránke. Z tohto pohľadu i z minuloročného precedensu z Nitry treba z disciplinárneho hľadiska odpočítať na konci sezóny Slovanu minimálne šesť bodov, aby malo opatrenie aj reálny význam pre klub i pre ďalších „fanúšikov“ slovenských futbalových klubov.

3. občiansko-právna - usvedčeným výtržníkom udeliť tresty, ktoré sú hornou hranicou trestov pre uvedené skutky.

 

Samozrejme, tieto (nedokonalé a vysoko laicky navrhnuté) opatrenia, neriešia prevenciu. Riešia len špičku ľadovca a poukazujú na smutnú realitu našej spoločnosti. Nie sú však nedôležité, pretože sa stanú precedensom pre budúcnosť; futbalovú i spoločenskú.

Výsledky disciplinárnej komisie SFZ, ktorá by sa mala prípadom zaoberať vo štvrtok ukážu, či je deklarácia úsilia o zmenu futbalu na Slovensku úprimná a vedenie SFZ na čele s pánom Kováčikom chce posunúť futbal späť jeho milovníkom i ich rodinám (ktorých je na Slovensku stále nemálo), alebo to bude len ďalšia fraška „tých rovnejších“, ktorá zhatí posledné nádeje pre zmenu k lepšiemu.

V celom tom zhrození nad našou futbalovou realitou však možno vidieť i pozitívny prvok: tento incident totiž stavia u nás kedysi tak obľúbený šport pred (už dlho nevídané) masy slovenskej (nielen) futbalovej verejnosti, ktorá posledné roky od neho skôr uteká a s napätím očakáva, ako slovenský futbal zahrá svoj "najdôležitejší duel" v ére samostatnosti našej krajiny - zápas o spravodlivosť a ľudskosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?